Forum Forum o zwierzętach i nie tylko Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Mysi poradnik

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum o zwierzętach i nie tylko Strona Główna ->
Gryzonie
/ Myszki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
suzi
Skaczący myszoskoczek
Skaczący myszoskoczek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 168
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pią 22:51, 19 Sty 2007    Temat postu: Mysi poradnik

Arrow ZWYCZAJE


Arrow Aktywność:
Mysz jest zwierzęciem niezwykle ruchliwym. Najbardziej aktywna jest jednak nocą. W ciągu dnia występują kilkugodzinne okresy aktywności przedzielone okresami spoczynku, kiedy zwierzątko zapada w sen. Gdy nie śpi, biega tam i z powrotem, grzebie w ściółce, gryzie co popadnie, buduje gniazdko, co chwila się pożywia lub bawi ze współmieszkańcami. Układając się do snu myszki zwijają się w kłębek i przytulają ciasno do siebie. Kiedy zwierzę odpoczywa nie trzeba go budzić gdyż zakłóca się rytm jego życia.

Arrow Zwierzęta stadne:
Myszy są zwierzętami stadnymi i pojedynczo źle sie czują. Samotne stają się mniej ruchliwe, przestają interesować sie otoczeniem, siedzą skulone i mutne. Jeżeli decydujemy sie na hodowlę trzeba kupić od razu przynajmniej dwie myszki, a najlepiej parę sztuk, gdyż dopiero wtedy można mówić o hodowli i obserwacji, w pęłnym tego słowa znaczeniu.

Arrow Ciekawość i płochliwość:
Myszy są z natury zwierzętami zarówno płochliwymi, jak i ciekawskimi. Dzięki znakomitemu słuchowi reagują na najniższe dźwięki. Dlatego niespodziewany hałas może łatwo speszyć zwierzę, szczególnie młode, i skłonić do natychmiastowej ucieczki do najbliższej kryjówki. Natomiast każda nowa rzecz umieszczona w klatce w pierwszej chwili budzi zaniepokojenie, a zaraz węszący nos, podchodzi do nowego przedmiotu i obwąchuje go. Często zaraz potem musi sprawdzić czy nowy obiekt zainteresowania nie nadaje się przypadkiem do zjedzenia, gdyż mysz gryzie wszystko na co trafią jej ostre siekacze. Zaciekawiona potrafi też stanąć słupka, przy czym w utrzymaniu równowagi pomaga jej ogon!

Arrow Gryzienie:
Siekacze myszy rosną ciągle. Zwierzęta gryzą wszystko, również to co nie nadaje się do zjedzenia, a więc ściółkę, papier, tekturę, tkaniny, drewno czy metalowe pręty klatki. Ważne jest więc dokładne zabezpieczenie jej mieszkania przed ewentualnymi ucieczkami, gdyż na wolności może przysporzyć wiele kłopotów.

Arrow Grzebanie:
Naturalnym zwyczajem myszy jest także skłonność do grzebania i kopania podłoża. Gryzoń szybkimi ruchami przednich łapek rozdrapuje podłoże, odrzucając urobek za siebie, natomiast pyszczkiem pomaga sobie przy przenoszeniu z miejsca na miejsce większych kawałków. Tak więc wystrój pomieszczenia może się ciągle zmieniać, w zależnie od inwencji lokatorów.

Arrow Toaleta:
O czystość swojego futerka myszka dba sama. Hodowca powinien jedynie utrzymywać higienę w klatce. Zwierzę samo, bardzo często przednimi łapkami i językiem "myje" dokładnie pyszczek, głowę, uszy, następnie całe ciało, tylne łapki i ogon. Często można zaobserwować wzajemną pomoc w zabiegach higienicznych. Taki więc posklejane futerko świadczy albo o z byt brudnej ściółce i niedbalstwie hodowcy, albo o chorobie naszego pupila. Myszy nie kąpiemy, gdyż unika wody, chociaż w razie potrzeby okazuje się dobrym pływakiem!

Arrow Agresja:
Dorosłe samce mogą być wobec siebie agresywne, dlatego wskazane jest hodowanie jednego samca i jednej samicy, lub jednego samca i kilku samic. Związane jest to z terytorializmem, obserwowaniem także u dzikich kuzynów oraz życiem w rodzinach. Niekiedy niezadowolona z zalotów samica broni się przed natarczywym samcem. Tragiczne w skutkach, ale też nie musi, dołączenie nowego osobnika do posiadanego już dorosłego stadka. W takich sytuacjach trzeba porostu obserwować zwierzęta i w razie potrzeby zainterweniować. Jeśli np. dokupiliśmy nową mysz, wówczas w celu zapobieżenia wypuść wszystkie zwierzęta razem. Klatka jest jeszcze nie oznakowana moczem i żaden gryzoń nie czuje się pewnie!

Arrow Oswajanie:
Myszy laboratoryjne oswajają się bardzo szybko. Mogą wskazywać agresję wobec opiekuna, ale tylko wtedy gdy są wystraszone, np. podczas nieprawidłowego chwytania, czy nagłego obudzenia śpiącego zwierzęcia. Najczęściej jednak ratują się ucieczką. Dlatego w bezpośrednich kontaktach ze zwierzętami unikajmy gwałtownych ruchów i hałasu. Chcąc podnieść mysz przykrywajmy ją ostrożnie i powoli otwartą dłonią, którą następnie "zamykamy" pod zwierzęciem. Gryzonia można też delikatnie unieść za skórę karku, chwytając ją dwoma palcami. Ewentualnie można go podnieść za ogon, lecz gdy się wystraszy może podciągnąć się na ogonie i ugryźć właściciela. Oswajając mysz bierzemy ją na jedną rękę, a drugą delikatnie, ale stanowczo, przytrzymujemy za ogon. Na ręce której siedzi zwierzątko, powinien być jakiś smakołyk. Gryzoń ten ma doskonały węch i szybko zacznie rozpoznawać właściciela po zapachu. Za pomocą węchu myszy rozpoznają się nawzajem. Prz przywitaniu obwą****ą się, zwracając szczególną uwagę na okolice zadu i uszu. Jeżeli jedną z myszek wyjmiemy na kilka minut z klatki i przytrzymamy w rękach, to po w puszczeniu jej z powrotem pozostałe współlokatorki będą ją zainteresowaniem obwąchiwać - pojawił się nowy zapach!

Arrow KUPNO

Decyduje się na kupno myszy, czy jakiego kolwiek innego zwierzęcia, musimy zdać sobie sprawę z tego iż jest to istota żywa, a nie martwa rzecz, która gdy się znudzi zostaje odstawiona na półkę lub wyrzucona. Przekraczając próg naszego domu staję jego domownikiem, my natomiast zobowiązujemy się do zapewnienia wszystkiego co niezbędne zarówno do rozwoju fizycznego, jak i psychicznego. Posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek. Dbajmy o to aby nowy domownik nie stał się tylko zabawką. I pamiętajmy jeszcze o jednym - nigdy nie róbmy prezentu ze zwierzęcia, bez uprzedniego porozumienia z ewentualnym przyszłym właścicielem. Zamiast radości można sprawić jedynie kłopoty.

Arrow Zasady zakupu:
Najlepiej kupować myszy cztero - lub pięcio tygodniowe. W tym wieku są już zupełnie samodzielne, a jednocześnie najszybciej się oswajają i przywiązują do opiekuna. Myszy, o czym była już mowa, są zwierzętami stadnymi i pojedynczo źle się czują. Z kolei hodowanie kilku przedstawicieli jednej płci nie jest prawdziwą hodowlą. Najlepiej więc zakupić parkę, lub dwie, trzy samiczki i jednego samca. Zwierzęta te nie powinny być ze sobą spokrewnione.
Płeć określa się na podstawie oceny odległości między zewnętrznymi narządami płciowymi a odbytem. U samic odległość ta jest około 1/3 miesza niż u samców . Poza tym zewnętrzne narządy płciowe samców są wykształcone wyraźniej.
Kupując mysz trzeba ją dokładnie obejrzeć, aby upewnić się czy jest zdrowa. O dobrej kondycji zwierzątka świadczy:
lśniący, suchy nie pozlepiany włos, sterczące uszy bez krost i strupów, błyszczące lekko wypukłe oczy.
zwierzę powinno być czujne i żywo reagować na każdy gwałtowny ruch;
ciało myszy powinno być sprężyste
nozdrza suche bez śladów śluzu i wysięku
nie może być ubytków w owłosieniu
ogon bez zgrubień i nierówności
w okolicy odbytu sierść powinna być sucha, czysta i nie posklejana
należy też sprawdzić wszystkie kończyny i pazurki


Arrow Transport:
Gryzonie najlepiej przewozić w słoikach o pojemności minimum jednego litra lub w specjalnie do tego przeznaczonych transporterach. Pokrywa słoja musi mieć otwory, aby do wnętrza miało dostęp świeże powietrze. Pokrywkę można zastąpić gazą przymocowaną do brzegów słoja gumka lub nitką czy plastrem. Jest to jednak zabezpieczenie mniej pewne. W handlu dostępne są klatki transporterki, wykonane z przezroczystego sztucznego tworzywa, z przykrywką z otworami wentylacyjnymi i drzwiczkami. Są one estetycznie wykonane i bardzo wygodne w użyciu. Niezależnie od tego w jakim naczyniu transportujemy zwierzątka, na jego dno należy nasypać wióry oraz nieco ziarna a także włożyć kawałek warzywa.

Arrow MIESZKANIE

Miejsce dla myszy trzeba przygotować wcześniej, zanim zostaną kupione, tak aby mogły się od razu wprowadzić do swojego nowego "mieszkania" bez żadnych przeprowadzek które narażają je na dodatkowe stresy. Obecnie sklepy zoologiczne oferują bogaty wybór klatek od wielkich do malutkich. Do klatki trzeba wsypać troszkę trocin, aby mysie mogły sobie w nich wymościć łóżeczko. Ja do trocin dodaje jeszcze siano, a one z niego robią sobie "gniazdko" Mają też karuzele, bidon i miseczkę z pokarmem. Cały czas staram się zaoferować im jak najlepsze warunki, z jak największą ilością zabawek. Ale najważniejsza jest klatka, z wyściółką, i miłość właściciela do swojego malutkiego pupila!


Arrow PIELĘGNACJA

Myszki są malutkimi istotkami, które przez cały czas potrzebują naszej opieki. Potrzebują codziennego zaopatrzenia w granulat, i inne smakołyki! Mysz jest zwierzęciem któremu trzeba wymieniać trociny nawet 2 razy w tygodniu. Dlaczego tak często? Niestety wydzielają one nieprzyjemny zapach, do tego dochodzi zapach moczu który zostawiają wszędzie. Sprzątając klatkę zauważam że obsikana jest karuzela, trociny i wszystko co tylko jest możliwe. Jeżeli już zdecydujecie się na mysz, to musicie wsiąść pod uwagę to: że niestety trzeba im bardzo często sprzątać! Bo inaczej wasz dom będzie nieciekawie pachniał, a pomyślcie o myszach... Jak sami widzicie pielęgnacja tych kochanych gryzoni nie jest bardzo skomplikowana!

Arrow ŻYWIENIE
Każde organizmy, aby żyć muszą : oddychać, wydalać się, oraz odżywiać. Tak samo jest z myszkami. Potrzebują one małej ilość pokarmu, chociaż mogły by zjeść nawet "konia z kopytami" - takie są pazerne. Pokarm który mogą spożywać to:
- słonecznik
- kukurydza
- ziarna dyni
- i inne ziarna z pokarmów które można kupić w każdym sklepie zoologicznym
- daje im też czasami kawałek suszonego chlebka
- oraz różne warzywa np. kawałek ogóreczka ( chociaż nie przepadają za nim)
- od czasu do czasu dostają kawałek gotowanego mięska, serka, jaka na twardo. Wiadomo że z tymi produktami nie należy przesadzać. Wystarczy że mysz dosanie go raz, dwa razy na tydzień Smile a będzie szczęśliwa!!

Arrow Do picia daje im zwykłą wodę - taka jest najlepsza! Na koniec życzę waszym gryzoniom - smacznego!

kilka rasowych myszek :
Arrow Black satin front

Arrow Argente satin curly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum o zwierzętach i nie tylko Strona Główna ->
Gryzonie
/ Myszki
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin